סמלול וצבעים
מאת: חזקי שנלר

במקומות שונים אנשים מדברים שפות שונות, אך מה עושים כאשר בכל זאת רוצים להדריך ולכוון את המשתמשים בצורה אחידה? – אחד הפתרונות הינו שימוש בשפה גרפית ברורה וקלה.


השימוש בשפה גרפית מבוצע במודע או שלא במודע באתרי אינטרנט, בבלוגים או אפילו במקום פיזי כגון תחנות רכבת ונמלי תעופה.


שפה גרפית ובייחוד סמלים וצבעים דורש תהליך של מחשבה מבעוד מועד, היות ויש דברים שאפשר לפרש אותם במספר מובנים, וכמו כן יכולה להוות העמסה על משתמשים אחרים. יתרה מזאת יש משתמשים הרגילים לפשטות ונקיות ושימוש במספר צבעים ירתיע אותם ויעמיס עליהם את הקריאה ולכן יש להתייחס לנושא זה כחלק מחווית משתמש (UX).


כאשר שומרים על שפה אחידה של צבעים וסמלים, לאדם שלא רגיל לצורה זאת - לוקח מעט זמן להבין ולהתרגל, אך ברגע שהבין הרעיון מאד נח וקל להסתדר.


גלגל השיניים מהווה דוגמה שכיום יש מקומות שבמקום לכתוב את המילה "הגדרות" יופיע רק האייקון/סמל וזאת כי הוטמע בציבור הרחב כסמל להגדרות. המחשה להטמעה ברוח פסח -

 

 

לקריאה נוספת על חשיבות הכפתורים לבחור בכפתור הנכון! רויטל אלעזר

 

יפן כמקרה.


ביפן יש כל כך הרבה אנשים ממקומות שונים ולכן בכל מקום יש הרבה צבע וסמלים.


הרכבות למשל-
יש את חברת הרכבות הגדולה JR אך חוץ ממנה יש עוד מספר די גדול של חברות חלקם מקומיות לעיר או אזור מסוים בתוך יפן ולכן הנסיעה יכולה להיות מאד מבלבלת.


מה שהחליטו שלכל חברה יהיה את הצבע שלה ולכן הצבעים והמסלולים יהיו לפי חברה – וכך גם הקרונות עצמם יש עליהם את הצבע של אותה חברה שהקו שלה. רק באזור של העיר טוקיו (אשר חיים בה 13 מליון איש ועוד 20 מליון איש ביוממות) יש 9 חברות שונות שמתפעלות את הרכבות

 

 

יתרה על כן לכל תחנה יש קוד, ובכל שלב של הנסיעה אומרים את שם התחנה ואת קוד התחנה ככה שגם לנוסעים בעלי שפות אחרות יהיה ברור לאיזה תחנה מגיעים.

 

בכל תחנה יש שילוט של איזה תחנה עכשיו נמצאים ובנוסף את התחנה הבאה ואת התחנה הקודמת בכך קל מאד להתמצא.

 

 

גם בחברות גדולות כאשר יש להם קמפוסים ישנם צבעים וסמלים שיקלו על הניווט אל היעד
היות וביפן התרגלו לכך שהצבעים הם לפי חברה ויעד- חברת יאהו (Yahoo ) יפן ביציאה מתחנת הרכבת סימנה בצבע אחר הכיוון של כל בניין בתוך העיגול כך שלהגיע למשרדים שלהם היה מאד פשוט שכן בכל צומת בדרך לבניין כל מה שצריך הוא לעקוב אחרי הצבע.

 

 

              

כאשר יוצרים שפה גרפית בעזרת סמלול וצבעים יש לקחת בחשבון שפונים לקהל יעד מגוון, ובאותו מידה מצריך חשיבה מעמיקה על מצבים שונים ופירוש שונה לפי תרבות,שפה, ואפילו גיל.


אתרי אינטרנט חווית נגישות אחידה


כחלק מחוק הנגישות אתרי אינטרנט ישראלים (שעומדים בהגדרות החוק) מחויבים באפשרות הנגשת האתר לאנשים הזקוקים לנגישות, וכחלק מובנה בחוק יצרו שפה ברורה של סמלי הנגישות.


בקביעת הסמלים החוק יצר לא רק סדר - אלה חוויה אחידה ונוחה לכולם ולא משנה באיזה שפה או גיל המשתמש, הסמלים ידועים וקל לזהות אותם בעת הצורך.

 

צילום מסך תוסף נגישות 1

 

בכדי למנוע הסחות דעת יש צורך ליצור אחידות, עקביות ופשטות ובכך ליצור חווית שימוש טובה וקלה למשתמשים.
וכחלק מעולם ניהול הידע – שמים דגש על חווית משתמש בפישוט וסידור התוכן כך שיהיה נגיש ונח לשימוש.

 

מקורות:


רויטל אלעזר, לבחור בכפתור הנכון! ירחון 2Know, נובמבר 2018