בלוגים עסקיים- האם יש דבר כזה?

בלוג, קיצור של המונח  web- log(יומן- רשת), הינו יומן אינטרנטי המתעדכן בתדירות גבוהה ומיועד לקריאה של הציבור הרחב. חיפוש מהיר ברשת העלה אין ספור תוצאות שונות ומגוונות, החל מ"בלוג החומוס הראשון", או "90 יום בדיאטת שייקים- בלוג הדיאטה שלי" וכלה בבלוגים של פוליטיקאים אנשי רוח, או תקשורת המשתמשים בבלוג ככלי לפרסום משנתם.
על אף השימוש הרחב והמגוון בבלוגים נשאלת השאלה- האם יכול הבלוג לשמש גם למטרות עסקיות?
מאמר אשר פורסם באתר ארגוןMABC  מציג את התועלות הטמונות בפלטפורמה זו עבור עסקים: 
   1. ביסוס מומחיות: כידוע, בעולם העסקי הרווי והתחרותי, אחת השאיפות המרכזיות של עסקים הינה למצב עצמם כמומחים המובילים בתחומם, או לכול הפחות כמומחים להיבט מסוים בתוך תחום זה. פרסום בלוג מקצועי, ודווקא בלוג המשתף בידע המקצועי בצורת טיפים או המלצות, תורם רבות במיצוב הן של העסק והן של כותב הבלוג, כמומחים המובילים בתחום.
   2. חיזוק הקשר עם הלקוחות: הבלוג הינו ערוץ נוסף הנפתח בפני ארגונים לתקשורת עם לקוחותיהם. ייחודו של הבלוג, בין שאר ערוצי התקשורת של הארגון עם לקוחותיו, הינו בכך שהוא הערוץ היחיד המעניק לארגון מרחב ביטוי ותקשורת בו המטרה הראשונה והמוצהרת אינה למכור. סוג זה של תקשורת מאפשר לארגון לפתח יחסים אישיים יותר ורשמיים פחות עם קהל לקוחותיו. כמו כן, הבלוג חושף בפני הארגון דיונים וסוגיות שמעלים לקוחות ומאפשר לו לתרום להם טיפים המבוססים על ידע בדרך שאינה נתפסת כניסיון מכירה אלא כשיתוף בידע ושותפות לדרך. לא פחות חשוב מכך, הבלוג מאפשר לקבל תגובות ומשובים מקהל הקוראים ומהלקוחות, אשר מהווים אינדיקציה חשובה לתכנים המעסיקים אותם ולאופן בו נתפס הארגון בעיניהם. עבור הלקוחות זוהי הזדמנות להתרשם מהיבטים ארגוניים ועסקיים אשר לרוב נותרים סמויים כגון, ערכי הארגון ומטרותיו והוא מהווה כלי חשוב בביסוס יחסי האמון ההדדיים.
   3. מרחב לבחינת רעיונות ומוצרים: מכיוון שהבלוג הינו פלטפורמת תקשורת לא פורמאלית עליה נוטים הקוראים להגיב בחופשיות יחסית, הוא עשוי לשמש כפלטפורמה טובה לבחינת רעיונות או מוצרים עתידיים. תגובות הקוראים עשויים לשמש כמדד לאופן בו יתקבלו, לצורך ולעניין בהם.
   4. כלי שיווקי: הבלוג הינו כלי שיווקי יעיל, זול וזמין 24 שעות ביממה. מכיוון שכך, הוא עשוי להוות תוספת שיווקית משמעותית בעיקר לארגונים קטנים ובינוניים אשר תקציבם השיווקי מוגבל. 
   5. מיקום גבוה בתוצאות חיפוש: תרומתו השיווקית של הבלוג באה לידי ביטוי באופן נוסף. גוגל ומנועי חיפוש נוספים מדרגים ומתגמלים אתרים על פי מידת תדירות העדכון שלהם, מספר קישוריהם לאתרים אחרים אחרים ובעיקר, מספר ה hyperlinks המופיעים בהם. על כן, שילוב הבלוג באתר העסקי יבטיח מיקום גבוה יותר שלו בתוצאות החיפוש.
   6. ניהול ידע: ניהול הידע המתבצע כתוצאה מכתיבת בלוג הינו דו כיווני. ראשית, הבלוג מהווה דרך קלה ונוחה עבור הקוראים, חיצוניים ופנים ארגוניים לאתר מידע לו הם זקוקים. הכיוון השני נע מנקודת המבט של כותב הבלוג. כתיבת בלוג בנושא מקצועי, מעצם העובדה שהיא נעשית על פני תקופה ארוכה ומתעדכנת בתדירות גבוהה, מהווה בהכרח כלי למידה עבור כותבו. כחלק מתהליך כתיבת הפוסטים נדרש הבלוגר ללקט, לארגן ולזקק ידע הקיים בו ובמקורות נוספים. כך מהווה הבלוג עבור הארגון מקור לניהול ידע והנגשתו לקהלים שונים.
   7. שיתוף פעולה פנימי: בלוג פנים ארגוני עשוי לשמש בין היתר גם ככלי עבודה בו מעדכנים הגורמים המעורבים השונים את התקדמותם בפרויקטים, זאת מבלי להשקיע את הזמן והמשאבים הדרושים  בכתיבת דוחות רשמיים או חיפוש תכתובות במייל.

בדומה לאתרים, נוטים בלוגים עסקיים ליפול לשתי טעויות מרכזיות. האחת, עדכניות ואמינות התוכן. חשוב להיות מודעים לכך שתוכן אשר אינו עדכני ודינאמי, לא רק שאינו מממש את התועלות המפורטות לעיל, אלא אף מרתיע ופוגע באמינות הבלוג וכתוצאה מכך באמינות הארגון. טעות שנייה היא הטלת אחריות ניהול הבלוג ופרסום הפוסטים על אדם אחד. בין שלל המטלות והלחצים הארגוניים, עשויה אחריות זו להפוך במהרה לנטל ומעמסה. כמובן שמכאן הדרך לתדירות עדכון נמוכה קצרה מאוד. אפשרות נוספת הקיימת בכתיבה של אדם בודד, ובעייתית לא פחות, היא הפיכת הבלוג ליומן אישי מדי של הבלוגר בו הכתיבה אודות הארגון תוספת פחות ופחות מקום. הדרך להימנע מטעויות אלה תלויה בסוג האינטראקציה הרצויה לארגון עם לקוחותיו ובמידה בה מעוניינים לתת לבלוג לפתח חיים משל עצמו. טווח האפשרויות נע בין עדכונים אוטומטיים לקוראים מנויים על פוסטים חדשים, דרך מתן הרשאה לקוראים להוסיף תגובות ומשובים על פוסטים קיימים וכלה במתן אפשרות לקוראים לפרסם פוסטים ודפים חדשים ואף לערוך ולמחוק פוסטים של אחרים.  

להלן  שלושה טיפים להתאמת הבלוג לסוג העסק ולניהול אשר יתרום להעצמתו:
    לעסקים המציעים מכירה, מקוונת או לא, של מוצרים מומלץ לקשור את הבלוג ישירות למוצרים אלו ולפרסם פוסטים אשר יעסקו במוצרים חדשים, מבצעים ומכירות מיוחדות.
    לעסקים המספקים שירותים או סחורה אשר אינה מצטלמת היטב מומלץ לפרסם פוסטים המכילים טיפ, המלצה או ידע מקצועי בצורה נוחה וידידותית. דבר זה יעצים את תדמית המומחה ומוביל הדעה של העסק. 
    במידה וחוששים כי הבלוגר לא יוכל לעמוד בעדכון תדיר של הבלוג, מומלץ לחלוק אתר בלוגים משותף. כך, בפעמים בהם לא עמד הבלוגר בתדירות העדכון הרצויה, ימשיך הבלוג להנות מאורם של הבלוגים האחרים באתר אשר המשיכו והתעדכנו

 

למידע נוסף על בלוגים עסקיים מומלץ לקרוא את תמצית הספר Naked Conversations

הכתבה מבוססת על כתבה אשר פורסמה באתר: http://www.mabc.biz/Bulletin/?p=26


 

 
shlom , בתאריך 19/11/2019 09:30
האתר של הקוסם שלומי "Magnetic" הרוש, נעלה לכם קסמים מדהימים כל יום. לדעת ביקור נוסף
http://shlomiharush.co.il